La Liga

Президентът на Ла Лига Хавиер Тебас каза, че възможността Килиан Мбапе да се присъедини към Реал Мадрид през следващия сезон е голяма. Бъдещето ...

Шампионат на Ла Лига

Ла Лига

Ла Лига е най-високата дивизия на професионални футболни първенства в Испания. Шампионатът се състои от 20 отбора, които играят 2 пъти помежду си през 38-те седмици на сезона.

Отборите, които завършват сезона на първите 4 места, се класират за Шампионската лига на УЕФА. Пето и шесто място в квалификациите за Лига Европа на УЕФА. Докато в дъното на класацията 3 отбора на  последно, попадат в дивизия Сегунда.

От 1929 г., когато се проведе първото испанско първенство, само 9 отбора успяха да бъдат обявени за шампиони. Реал Мадрид води убедително с 34 титли, следван от Барселона с 26. След това идват останалите победители в Ла Лига: Атлетико Мадрид с 10 титли, Билбао с 8, Валенсия с 6, Сосиедад с 2 и Депортиво Ла Коруня, Севиля и Бетис с по 1.

През последното десетилетие Реал Мадрид имаше по-голям успех на европейската арена, но в Ла Лига отборът, който доминира значително, беше Барселона. В последните 10 първенства каталунците спечелиха 6. Останалото е спечелено от Реал Мадрид (3) и Атлетико Мадрид (1). През миналия сезон именно Лос Бланкос се възползва от грешките на Барселона през последната половина на мачовете и спечели 34-ата титла в историята си.

Най-добрият голмайстор в историята на Ла Лига е Лионел Меси с 455 гола. Непосредствено зад него се нарежда Кристиано Роналдо с 311 гола. Що се отнася до изиграни мачове, рекордът се държи от Андони Зубизарета с 622.